
- (067) 42-86-556
- Алмаз Клімат, м. Львів
- almazklimat@gmail.com
Типи і принцип роботи кондиціонерів

Чи замислювались Ви коли-небудь над тим, як працює кондиціонер. Яким чином він забирає тепло у холоднішого повітря в приміщенні і віддає більш теплому на вулиці.
Суть роботи кондиціонера полягає в тому, що рідина при випаровуванні має властивість поглинати тепло, а при конденсації виділяти його. Температуру кипіння рідини можна змінювати з допомогою тиску. Більшість сучасних фреонів мають температуру кипіння -5 С при атмосферному тиску.
Охолодження повітря кондиціонером здійснюється шляхом його прогону через контур, що складається з трубок, наповнених газом-холодоагентом (фреон, аміак і ін.). Рухаючись по трубках контуру, холодоагент забирає у них тепло, а вони, в свою чергу, забирають тепло у повітря. Обігрів приміщення кондиціонером здійснюється шляхом прогону фреону в зворотньому порядку.
Складові частини кондиціонера
- компресор,
- конденсатор,
- терморегулюючий вентиль,
- випарник.
Всі елементи замкнуті в герметичну мережу мідних фреонопроводів.
Види кондиціонерів:
1. Віконний
Віконні кондиціонери є застарілими і зараз рідко використовуються. Вони монтуються в раму вікна, для чого частина вікна просто вирізається, або в нішу в стіні. Деякі моделі можуть працювати на обігрів, але при температурі не нижче -5 град.
Енергозбереження цього типу кондиціонерів залишає бажати кращого.

2. Спліт-система
Найбільш розповсюдженими є спліт-системи. Це кондиціонери роздільного типу, частина яких монтується всередині приміщення (внутрішній блок), а інша частина - зовні (зовнішній блок). Основна робоча частина з компресором, вентилятором і теплообмінником знаходиться за межами приміщення, всередині встановлюється лише презентабельний блок з дистанційним управлінням. Для з'єднання двох частин в стіні буриться наскрізний отвір.
Більшість таких кондиціонерів призначені не лише для охолодження, а і для обігріву приміщення, але нижче -15 град їх використовувати не рекомендується.
Зазвичай спліт-системи не забезпечують приплив свіжого повітря з вулиці, вони лише охолоджують і очищують кімнатне повітря, тому для надходження кисню кімнату рекомендується час від часу провітрювати або встановити рекуператор повітря.
Оскільки робота спліт-системи прив'язана до температури повітря в приміщенні, то як тільки воно охолоджується, система автоматично відключається. Але цей принцип не зовсім правильний, тому що в момент ввімкнення система споживає більше електроенергії, а часті вимкнення-ввімкнення скорочують термін служби кондиціонера. Тому в сучасних і дорогих моделях спліт-систем комресор не зупиняє роботу, а лише зменшує оберти. Такі моделі називаються інверторними і є найбільш економними.
Спліт-системи діляться на декілька типів:
Настінна спліт-система
Якщо в приміщенні вже виконаний ремонт, вони є одним з найкращих способів не псувати інтер'єр і добитися освіжаючої прохолоди.
Мають ряд переваг: достатньо малошумні і дешевші за спліт-системи іншого типу. Також в своєму діапазоні холодильної потужності є монополістами - інші типи спліт-систем не мають холодильної потужності нижче 3,5 кВт. І при кондиціонуванні невеликого кабінету настінний тип спліт-системи не має конкурентів.

Підлогово-стельова спліт-система
У разі установки під стелею потік охолодженого повітря могутнім струменем надходить в приміщення. У разі установки в підлоговому варіанті в офісі приносить менше дискомфорту працівникам, ніж, наприклад, настінний кондиціонер. Будь-який кондиціонер створює біля себе «мертву зону», де рухливість повітря буде дуже високою. У настінних блоків це до 3 метрів, у підлогових - 1 метр. У підлоговому варіанті охолоджене повітря йде вгору і нікому особливо не заважає.
Підлогово-стельові кондиціонери переважно встановлюють в офісах, супермаркетах, витягнутих великих приміщеннях. Також такі кондиціонери незамінні в мансардних приміщеннях, де часто немає фізичної можливості правильно розмістити блоки настінного, канального чи касетного типу, щоб вони правильно роздавали охолоджене повітря і не псували інтер'єр.

Касетна спліт-система
Цей тип кондиціонерів вимагає підвісної стелі. Внутрішній блок вмонтовується в міжстельовому просторі між капітальною стелею і підвісною. Зовні видно лише декоративну решітку. Розміри видимої частини стандартизовані під розміри панелі 600х600мм або 1200х1200мм. Повітря з приміщення для охолодження кондиціонер забирає через центральну решітку, а повертає через жалюзі в чотирьох напрямках, достатньо ефективно охолоджуючи навіть великі приміщення.
Касетний тип має ще одну перевагу - дозволяє підмішувати 10-15% свіжого повітря, хоча цим на практиці користуються рідко.
Застосовуються у супермаркетах, великих офісних приміщеннях, тощо.

Канальна спліт-система
Внутрішній блок канального типу, як і касетний кондиціонер, розміщується в міжстельовому просторі. Повітря розподіляється по мережі повітропроводів. Одному "канальнику" цілком під силу охопити до 10 дрібних приміщень, де необхідна холодопродуктивність по кожному приміщенню не перевищує 1,3 кВт. Якщо в кожній такій кімнаті встановити по окремій настінній спліт-системі, а мінімальна продуктивність будь-якої настінної спліт-системи нижче 1,8 кВт не буває, перевага установки кондиціонування канального типу приємно здивує ціною в порівнянні з установкою 10 окремих настінних спліт-систем.
Останнім часом кондиціоніонери канального типу встановлюють і в квартирах. Їх дуже люблять дизайнери, бо настінні внутрішні блоки часто не вписуються в задуманий ними інтер'єр. І дійсно, хоча канальний блок і вимагає опустити стелю на 20-30 см, цілком можливо розмістити внутрішній блок ( а його висота у багатьох виробників не перевищує 20 см) в антресолях, коморі або підсобному приміщенні. Мережу повітроводів проводять по коридору і роздачу повітря в житлові приміщення здійснюють через решітку з коридору, чим економиться висота стелі в кімнатах.
Ще однією незаперечною перевагою є те, що при використанні внутрішнього блоку цього типу можна підмішувати до 20% свіжого повітря. Але є і зворотна сторона - не варто забувати, що свіжим повітрям Ви зможете бути забезпечені тільки тоді, коли на вулиці не нижче - 5 град. Інакше Ви просто можете вивести з ладу пристрій.
Канальні спліт-системи мають і свої недоліки. Окрім необхідності підвісної стелі, така система не дозволяє регулювати температуру в кожному приміщенні індивідуально. Датчик температури встановлюється в пульті управління кондиціонером, і розмістити Ви його можете тільки в одній кімнаті. Іншою проблемою є те, що кожне з приміщень може мати різний тепловий режим, одна кімната може виходити вікнами на південь, інша на північ. Може утворитися ситуація, коли в одній кімнаті буде максимальне теплове навантаження, а в іншій мінімальне.

3. Мульти спліт-система
Велика кількість зовнішніх блоків кондиціонерів, що висять на стіні, псують фасад будівлі, тому в центрі міста, а також в приватних котеджах, часто встановлюють мульти спліт-системи. У цих системах до одного зовнішнього блоку можна під'єднати відразу декілька внутрішніх блоків.
Зовнішній блок можна розмістити на рівні землі на спеціально виконаному для цього бетонному майданчику. Останніми роками найбільшої популярності набувають мульти спліт-системи, в яких до зовнішнього блоку можна під'єднати внутрішні блоки різних типів: настінні, підлогово-стельові, касетні і канальні.

4. Мультизональна система
Мультизональні системи є інноваційним досягненням в кондиціонуванні повітря. За принципом роботи це ті ж самі мульти спліт-системи, але з можливістю підключення до 64 внутрішніх блоків. Важливою перевагою мультизональних систем є різноманітність внутрішніх блоків.
Мультизональні кондиціонери неймовірно економічні і довговічні, середній термін їх експлуатації сягає 25 років (для порівняння у побутових спліт-систем 6-10 років). Інтелектуальна система управління дозволяє досягти максимальної економії при роботі частини внутрішніх блоків в режимі охолодження, а інших - в режимі тепла.
Встановлюють такі системи найчастіше в бізнес-центрах, торгових центрах, урядових установах і на багатьох інших об'єктах, де необхідна центральна система кондиціонування великої кількості приміщень. Прижилися такі системи і в елітних котеджах. Інтелектуальне управління максимально спрощує експлуатацію мультизональної системи.

